top of page

Teatr szkolny

" Bez Nazwy"

Dla uczniów - inicjatorów i założycieli praca nad pierwszym przedstawieniem "Tristan i Izolda" miała być krótką przygodą, epizodem szkolnym. Jednak tak się nie stało, albowiem wszyscy pracujący

w teatrze zrozumieli, że jest to bardzo intrygująca praca, przynosząca wielorakie korzyści zarówno aktorom jak i widzom.

 Teatr otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ laureata Wojewódzkiego PrzeglÄ…du Teatrów Amatorskich w Zielonej Górze 2010 r. ZostaÅ‚ zaÅ‚ożony  

w 1994 r. Od samego początku prowadzony jest przez panią Zofię Zawiślak nauczyciela - bibliotekarza z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.

 

W tym pionierskim okresie grupa liczyła kilka osób, niemniej jednak z każdym rokiem przybywało aktorów jak

i zainteresowanie samą pracą zespołu zarówno przez społeczność szkolną jak i mieszkańców Lubska i ościennych miejscowości wzrastało.

 

Teatr szkolny jak sama nazwa wskazuje jest teatrem działającym przy szkole, realizującym

pewne plany i zamierzenia, w którym liczą się tak naprawdę chęci, nie zawsze talent. I dlatego między innymi zespół obecnie liczy ponad 20 osób. Wszyscy uczniowie chcący pobawić się w teatr znajdują w nim miejsce. Taka forma pracy z młodzieżą przynosi wiele korzyści o charakterze wychowawczo - dydaktycznym szkole i wiele pozytywnych zmian w osobowości jego uczestników.

 

Spotkania uczniów z teatrem szkolnym to wieloetapowa droga rozwoju intelektualnego iemocjonalnego. Albowiem teatr to nie tylko scena i ustawione w niej dekoracje, aktorzy, publiczność, kurtyna. Teatr to proces twórczy, bardzo aktywny, inspirujący wszystkich jego uczestników, to przysłowiowa burza pomysłów, to niepowtarzalny klimat, który przynosi sukcesy i porażki, radości i smutki. To wspólna, twórcza praca: nad scenariuszem, słowem, gestem, mimiką, modulacją głosu. To mozolne dochodzenie do oczywistej prawdy, że teatr szkolny to nie "gwiazdorstwo" ale praca zespołowa, przypominająca wspinaczkę alpinistów na szczyt, podczas której wszyscy wzajemnie za siebie odpowiadają, na siebie liczą i sobie pomagają.

  Efektem pracy koÅ‚a teatralnego jest premierowe przedstawienie każdego roku szkolnego w maju na scenie Lubskiego Domu Kultury, na które zapraszani sÄ… rodziny i znajomi aktorów szkolnych, dyrekcja, grono pedagogiczne szkoÅ‚y oraz przedstawiciele wÅ‚adz samorzÄ…dowych i kuratoryjnych.

Na dodatkowe spektakle każdego roku zapraszani są również uczniowie gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Dotychczas teatr szkolny "Bez nazwy" wystawiał spektakle zarówno oparte na motywachlektur szkolnych jak i przedstawienia "własne", których tematy i problemy społeczne dotyczą młodych ludzi. W jego dorobku są następujące tytuły przedstawień (kolejno):"Tristan i Izolda", "Głupi Jakub", "Moralność pani Dulskiej", "Egzamin", "Ada to nie wypada", "Rodzina", "Imię", "Jak powstała rzeka Czerna", "Kocham", "Dotyk", "Huśtawka", "Egzamin 2", "Azyl", "My i Oni", "Sąsiedzi", "Ksiądz Piotr", "Joker", "Arlette Grus", "Pod rządami mocarzy", "Memento","ZOO".

 

Dodatkową formą pracy teatru szkolnego sa widowiska poetyckie oparte na twórczości literackiej uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych jak również programy nawiązujące do twórczości poetów polskich i obcych. Mają one charakter kameralny, ponieważ uczestniczą w niej osoby - miłośnicy poezji jak i osoby szczególnie pielęgnujące, dbające

o czystość i piękno języka polskiego.

 

Spotkania z poezją odbywają się co roku w grudniu w auli szkolnej, albowiem w takniewielkich pomieszczeniach i o tej porze najchętniej i najpełniej odbiera się poezję i rodzącą się pod jej wpływem refleksje. Spośród wielu przygotowanych programów warto w tym miejscu wymienić kilka: "Drzwi", "Na miły Bóg", "Wędrówką życie jest człowieka", "Niedźwiękoszczelność codzienności".

 

Nagrodą za całoroczną pracę w teatrze jest organizowany kilkudniowy biwak w ośrodkach

wypoczynkowych województwa lubuskiego ze środków wypracowanych i zarobionych przez zespół.

"Joker"

"Arlette Grus" - czerwiec 2010 r.

"Pod rzÄ…dami mocarzy" - 3 maja 2010 r.

"Memento" - grudzień 2010 r.

"ZOO" - czerwiec 2011 r.

"Do budy" 2012

"Matnia" 2013

"Medeis" 2014

 

 

"Między" 2015

bottom of page